Kwiecień miesiącem pamięci narodowej
Różne

 

Powojenne zdobywanie wiedzy historycznej odbywało się dwutorowo – asymetrycznie. W szkołach, z nakazu rządzących, uczyła się młodzież historii opartej na zamazywaniu prawdy. Organizowano w kwietniowe dni szkolne akademie, aby oddać hołd przeważnie „uznanym" bohaterom. Drugim torem nauki były domy polskich rodzin ocalałych od komunistycznych czystek gdzie toczyły się rozmowy i powstawała historia narodu. Dla nich kwiecień bardzo często przypominał wojenną okupację, wywózki Polaków na Sybir i tragedię polskich oficerów, jeńców obozów sowieckich zamordowanych w Katyniu i w innych miejscach na nieludzkiej ziemi. W kwietniu 1943 r. Niemcy odkryli groby katyńskie, a znalezione przy nich ostatnie notatki, listy pochodziły z początku kwietnia 1940 r.
Wydarzenia kwietniowe przywołują słowa Józefa Piłsudskiego – „Historię swoją piszcie sami, bo inaczej napiszą ją za was inni, i będzie źle" -. I przyszedł rok 1989, który otworzył kurtynę nowych dziejów Polski. Zapomniani i niechciani bohaterowie, ofiary tragedii wrócili na karty historii. Dzień 13 kwietnia stał się Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, a cały kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej.

W tegorocznym kwietniu, w uroczystym nastroju Świąt Wielkanocnych, przywróćmy pamięć o zmaganiach polskiego narodu, o którym zmarły w kwietniowy wieczór Jan Paweł II napisał:
„Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego sąsiedzi wielokrotnie skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród – nie biorąc za podstawę przetrwania jakichkolwiek innych środków fizycznej potęgi jak tylko własną kulturę, która okazała się w tym przypadku potęgą większą od tamtych potęg".

Marian Kolus www.wrota-swietokrzyskie.pl 


Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

stat4u
Obrazy
e-Dziennik
Obrazy
Programy i projekty

Obrazy

Obrazy

Obrazy

Obrazy

Obrazy

Obrazy

Obrazy

Obrazy

Obrazy

Obrazy

Obrazy

Obrazy

Obrazy

Obrazy

Obrazy

Obrazy

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Info online
Ostatnie Obrazy