Święto Szkoły 2023 - w 14 rocznicę nadania szkole imienia Ziemi Kaszubskiej odbył się w naszej szkole uroczysty apel, który rozpoczął się odświętnym odśpiewaniem Hymnu Szkoły pt. „Ziemia Kaszubska” przez wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Na wstępie p. dyrektor Żanetta Penkowska przywitała gości - Wójta Gminy Somonino Pana Mariana Kowalewskiego, Sekretarza Gminy Somonino Panią Martę Baczyńską, Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział Somonino Panią Elżbietę Bugajna i przedstawiciela Rady Rodziców Pana Łukasza Cierzniaka.
Mamy w naszej szkole wspaniałych uczniów pochodzących z Ukrainy. Zorganizowaliśmy zatem Dzień Polsko-Ukraiński. Podczas uroczystości uczniowie mogli posłuchać ciekawostek o naszym wschodnim sąsiedzie, muzyki z tamtego regionu, czy posmakować ukraińskich smakołyków. W organizację tego wydarzenia zaangażowały się mamy wspomnianych wcześniej uczniów. Bardzo dziękujemy! To była prawdziwa przyjemność posłuchać opowieści o Waszym kraju, obejrzeć tradycyjne stroje, czy skosztować tradycyjnych, przygotowanych przez Panie, potraw. Jesteśmy solidarni z Ukrainą!
16 lutego odbyła się u nas zabawa karnawałowa dla dzieci i młodzieży. To był wieczór pełen emocji, zabaw i atrakcji. Sporym zainteresowaniem cieszyła się loteria karnawałowa.
Podczas dzisiejszego apelu zostali wyróżnieni uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe semestralne średnie ocen i mogą pochwalić się bardzo dobrym lub wzorowym zachowaniem. Do tego zaszczytnego grona dołączyły też osoby ze stuprocentową frekwencją. Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Jesteśmy z Was dumni!
Dziś troje uczniów z naszej szkoły, tj. Wiktoria Korzeniewska, Maja Myszk i Liliana Korzeniewska, wzięły udział w eliminacjach powiatowych IV Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o św. Janie Pawle II. Uczennice miały za zadanie rozwiazać test w formie on-line. Wyniki konkursu poznamy 17 lutego. Trzymamy kciuki!
admin dnia 22 grudzień 2022 ·
Kategoria: Różne · 0 komentarzy · 90 czytań
·
Czas wigilii
W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia w każdej klasie odbyły się tradycyjne Wigilie. Nie zabrakło opłatka, wspólnie śpiewanych kolęd, smakołyków oraz upominków. Czas upłynął w miłej atmosferze.
Grudzień 1970, wydarzenia grudniowe, rewolta grudniowa, wypadki grudniowe, masakra na Wybrzeżu – protesty robotników w Polsce w dniach 14–22 grudnia 1970 głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu, stłumione przez milicję i wojsko. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Grudzień_1970)
Na pamiątkę tych wydarzeń w naszej szkole, jak co roku, uczniowie przygotowali wzruszający apel.
17 grudnia, przypadła też 52. rocznica tragicznej śmierci Ludwika Piernickiego, robotnika, mieszkańca Goręczyna, syna, wujka, brata... Cześć Jego pamięci!
Ludwik pracował w Stoczni im. Komuny Paryskiej jako robotnik. Był honorowym dawcą krwi. Legitymacja wydana 18 września 1969 roku przez Szpital Powiatowy w Kartuzach stwierdza proroczo: "Oddanie krwi jest najwyższym czynem humanitarnym, świadczącym o wielkiej solidarności społecznej". Zginął od strzału w plecy 17 grudnia 1970 rano, prawdopodobnie przy przystanku kolejki elektrycznej Gdynia-Stocznia. Pochowany 19 grudnia wieczorem na cmentarzu Srebrzysko, ekshumowany 4 marca 1971, spoczywa na cmentarzu w Goręczynie. Pomnik ufundował Społeczny Komitet Budowy Pomników Ofiar Grudnia w Gdyni. (http://grudzien70.solidarnosc.gda.pl/.../Grudzien70_07.htm)
Po apelu wręczono też nagrody zwycięzcom i uczestnikom konkursu prozdrowotnego. Gratulujemy!
11 grudnia 2022 r. społeczność Szkoły Podstawowej im. Ziemi Kaszubskiej w Goręczynie zorganizowała kiermasz świąteczny. Podczas imprezy przeprowadzono sprzedaż, przygotowanych uprzednio przez uczniów i ich rodziców, przepięknych ozdób świątecznych. Dodatkowo przybyli goście, a było ich sporo, brali udział w licytacji przedmiotów i usług przekazanych na ten cel przez darczyńców. Nie zabrakło też loterii fantowej, gdzie każdy miał szansę wygrać drobny upominek. Tradycyjnemu już kiermaszowi towarzyszyły liczne występy dzieci i młodzieży z naszej szkoły. Były tańce i śpiewy, uczniowie grali też na instrumentach muzycznych. Kolorytu imprezie dodawały stoiska z różnymi, pysznymi wypiekami, pierogami i innymi frykasami. Kiermasz odwiedziło wielu gości. Byli to głównie uczniowie i ich rodzice. Jednak nie zabrakło też przedstawicieli władz samorządowych, w tym Wójta Gminy Somonino, pana Mariana Kowalewskiego.
Szczególne podziękowania należą się nauczycielom, uczniom i ich rodzinom, a także sponsorom, bez których trudno byłoby zorganizować tę imprezę.
Klasy czwarte udały się na mikołajkową wycieczkę do Gdańska. Było trochę krajoznawstwa, sportu, historii i mnóstwo pozytywnych wrażeń! Spacerowaliśmy po Parku Oliwskim, bawiliśmy się w centrum rozrywki, uczestniczyliśmy w lekcjach muzealnych i wędrowaliśmy ulicami starego miasta. Było super!
6 grudnia obie klasy piąte wybrały się na wspaniałą wycieczkę do Gdyni. Przespacerowaliśmy się Skwerem Kościuszki, odwiedziliśmy Centrum Nauki Eksperyment, a na samym końcu wybraliśmy się do kina! Było fantastycznie! Mikołajki w tym roku należały do wyjątkowo udanych!
Uczniowie klas 0- 3 wzięli udział w spotkaniu z pisarzem Pawłem Beręsewiczem, autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży. Pisarz opowiedział o swojej twórczości, zachęcał uczniów do czytania i spędzania czasu z książką. Dzieci dowiedziały się, dlaczego został pisarzem i skąd czerpie pomysły na fabułę swoich opowieści. Uczniowie zadawali pytania i aktywnie włączali się w dyskusję. Mali czytelnicy dokonywali wyboru interesujących książeczek i cierpliwie oczekiwali na autograf pisarza. Nikt nie miał już wątpliwości - zdecydowanie WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI!
Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości Narodowej nasi uczniowie wystąpili w uroczystej akademii. Nie zabrakło opowieści o trudnej historii Polski i radości z odzyskania niepodległości. Ozdobieni biało-czerwonymi kotylionami zaśpiewaliśmy też dobrze znane wszystkim Polakom pieśni legionowe. Na apelu wręczono również nagrody i wyróżnienia w konkursie fotograficznym oraz dietetycznym.
9 listopada odbyły się w naszej szkole zaplanowane próbne ćwiczenia ewakuacyjne z udziałem Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach mł. bryg. Leszka Formeli. Ewakuacja wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z procedurami. Wszyscy mimo, że przejęci, zachowali się odpowiedzialnie, mając na uwadze to, iż tylko dobrze przygotowani, jesteśmy w stanie prawidłowo reagować w sytuacji wystąpienia realnego zagrożenia.
Śniadanie daje moc! Prezentacja zdrowych przekąsek przygotowanych przez naszych uczniów z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Z tej okazji naszą szkołę odwiedziła pani dietetyk - Natalia Mejer.
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem uczniów. 25 października uczniowie z klas I – VIII spotkali się Panią Aspirant Karoliną Jędrzejczak z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach. Tematem spotkań było przede wszystkim bezpieczeństwo, bezpieczna droga do szkoły oraz ze szkoły w ujęciu najnowszych przepisów oraz zagrożenia, z którymi mogą spotkać się młodzi ludzie.Przypomniała również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba.Na apelu rozdano nagrody najmłodszym dzieciom, biorącym udział w szkolnym konkursie na temat bezpieczeństwa na drodze.Największym zainteresowaniem cieszyły się opowiadania o codziennej pracy policjanta.
Z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych oraz Dnia Niepodległości Narodowej, uczniowie klas czwartych, wraz ze swymi wychowawcami, udali się w pieszą wędrówkę do Miejsca Pamięci Narodowej w hopowskim lesie. Dzieci miały okazję poznać tragiczną historię tego miejsca, zapalić znicze i oddać hołd pomordowanym. Dodatkowo odwiedziliśmy ewangelicki cmentarz w Rątach, zapalając tam symboliczne znicze.
W ostatnim czasie uczniowie z klas ósmych wybrali się wspólnie na październikowy wyjazd. Pierwszy przystanek był koło Kościerzyny, gdzie zwiedzili istniejące od 53 lat Zakłady Porcelany ,,Łubiana’’, cieszące się uznaniem i dobrą opinią w ponad 40 krajach na świecie. Pani przewodnik oprowadziła nas po zakładzie, gdzie mogliśmy przyjrzeć się z bliska produkcji wyrobów porcelanowych.Następnie odwiedziliśmy Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Placówka posiada największą w północnej Polsce i wciąż rozrastającą się kolekcję pojazdów szynowych.Tego dnia dopisała nam jesienna aura. Wycieczkę zaliczamy do udanych!
Edukacja jest jedną z najważniejszych rzeczy na świecie. Kraje świadome tego jak bardzo ważna dla przyszłości obywateli jest edukacja, przeznaczają na nią znaczną część swojego majątku. Ważnym ogniwem tego procesu jest nauczyciel, który ma decydujący wpływ na kształtowanie oblicza młodzieży. „Taka będzie Rzeczpospolita, jaka jej młodzieży chowanie” - mówiono kiedyś. Dziś nic w tej kwestii się nie zmieniło.
Przez wiele lat jutrzejszy dzień nazywany był Dniem Nauczyciela, jednak na mocy Karty Nauczyciela z 1982 r. obchodzony jest obecnie jako Dzień Edukacji Narodowej. Jest to święto wszystkich pracowników związanych z oświatą, czyli nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. To Państwa wspólna praca stwarza warunki bezpieczeństwa i opieki nad uczniami, dając nadzieję na rozwój i lepsze jutro. Życzymy, aby nie tylko ten dzień, lecz cały rok szkolny był dla Państwa czasem miłym i dobrym. Praca niech będzie satysfakcjonująca, a w życiu prywatnym niech nie opuszcza Was miłość i szczęście.
Dziękujemy za codzienną cierpliwość i wyrozumiałość!