Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
Już trzeci rok nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskim programie Śniadanie Daje Moc. Głównym zadaniem tego programu edukacyjnego jest zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.
Od początku listopada rozpoczęły się w szkole przygotowania. Dzieci z klas I-III na lekcjach dowiadywały się o konieczności racjonalnego odżywiania się, poznawały 12 zasad zdrowego żywienia, przypominały sobie Piramidę Zdrowego Żywienia oraz rolę warzyw i witamin w codziennym jadłospisie.
W tym roku rozszerzyliśmy akcję na klasy IV – VIII. 8 listopada odbyło się spotkanie z panią dietetyk, podczas którego omawiano potrawy przygotowane wcześniej w domu. Uczniowie wyczarowali prawdziwe dzieła sztuki, które szybko znikały z talerzy. Pojawiło się wiele pomysłów na kolorowe zdrowe kanapki, sałatki owocowe i jogurty, musy, gruszkowe jeżyki itp. Wszystkie potrawy były przepyszne, urozmaicone, niecodzienne.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą pamiętać o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, dzięki któremu mają energię do nauki i zabawy oraz lepiej koncentrują się na lekcjach. Był to z pewnością udany dzień promujący zdrowie w naszej szkole.
Dziękujemy serdecznie Rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniu tego wyjątkowego dnia.
Jak co roku w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Niepodległości. Szkolna społeczność uczciła kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę upragnionej wolności.
Tego dnia spotkaliśmy się po raz kolejny, by wspólnie wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Dokładnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn narodowy. Słowa ,,Mazurka Dąbrowskiego” rozbrzmiewały na hali, wszyscy zebrani począwszy od przedszkolaków po gimnazjalistów prezentowali się doskonale. Swoją przynależność do kraju podkreślili nie tylko śpiewem, ale również strojem galowym, na którym umieszczono kotyliony.
Starsi uczniowie przygotowali na tę okoliczność ciekawe przedstawienie.
W listopadzie odbyło się prewencyjne spotkanie z Panem dzielnicowym st. sierż. Zenonem Wysockim. Omówiono częste zagrożenia i zapoznano młodzież z odpowiedzialnośćią prawną za popełnianie wykroczeń.
Z okazji zbliżającej się rocznicy 101-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, klasy szóste, wraz ze swymi wychowawcami, kolejny już raz udały się w pieszą wędrówkę do Miejsca Pamięci Narodowej w hopowskim lesie. Dzieci miały okazję poznać tragiczną historię tego miejsca, zapalić znicze i oddać hołd pomordowanym.
Dnia 31 października 2019r. w grupach przedszkolnych odbyło się spotkanie z udziałem Strażników Leśnych z Nadleśnictwa w Kartuzach. Nasi goście opowiedzieli o swojej codziennej pracy. Przynieśli ze sobą liczne pomoce, które zaprezentowali dzieciom. Atrakcją była możliwość przebrania się w strój leśnika. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, odpowiadając na liczne pytania dotyczące życia roślin i zwierząt w lesie. Na podsumowanie spotkania dzieci otrzymały upominki oraz pamiątkową pieczątkę leśnika.
Z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości Narodowej uczniowie klas Vi wybrali się na wycieczkę do Portu Wojennego w Gdyni. Dzięki uprzejmości dowodzących mieliśmy okazję wejść na pokład jednostek marynarki i poczuć się jak prawdziwi wojskowi. Chodziliśmy nie tylko po pokładach okrętów, ale wpuszczano nas również w zakamarki znane tylko prawdziwym wilkom morskim...
Październik to czas eliminacji do bardzo trudnego i organizowanego przez Pomorskiego Kuratora Oświaty, Konkursu Języka Polskiego. Uczniowie z klas IV-VIII rozwiązywali test wiedzy. Uczestnikom gratulujemy!
Na początku października uczniowie z klas drugich wybrali się na wycieczkę do Egzotycznego Zoo do Tuchlina. Dzieci miały okazję poznać dużo gatunków egzotycznych zwierząt. Na początku przywitały je krzykliwe papugi Ary, później zobaczyły kilka gatunków ciekawych ryb, węży. Dużą atrakcją cieszyła się papugarnia. Dzieci mogły karmić je ze specjalnych kubeczków. Na koniec zaopatrzyły się w różne pamiątki i maskotki. Pełni wrażeń szczęśliwe wróciły do domu.
Głównym celem akcji „Sprzątanie świata” jest rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszanowania zasobów naturalnych i racjonalnej gospodarki odpadami. Akcja ma również na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana świadomości i nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.
Od 16 do 20 września br. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ziemi Kaszubskiej w Goręczynie, zaopatrzeni w worki na śmieci i jednorazowe rękawice sprzątali wyznaczony im teren w pobliżu szkoły. Zebrali głównie: papier, plastik (różnego rodzaju i wielkości torebki, butelki), szkło (głównie butelki) i puszki aluminiowe.
Niedawno uczniowie klas IV-VIII głosowali w wyborach do Samorzady Szkolnego. swe kandydatury zgłosiły cztery uczennice starszych klas: Agata Domaros z klasy 8 a, Wiktoria Klarecka oraz Zuzanna Białk z klasy 8 b, a także Anna Klinkosz reprezentująca klasę 7 b.
Mamy przyjemność oznajmić, że przeważającą liczbą głosów zwyciężyła Zuzanna Białk z klasy 8 b, tym samym obejmując funkcję Przewodniczącego Samorządu Szkolnego Szkoły Podstawowej im. Ziemi Kaszubskiej w Goręczynie. Pozostałe kandydatki również zasiądą w radzie Samorządu.
Już w piątek odbędą się wybory do samorządu uczniowskiego. Głosować będą mogli wszyscy uczniowie z klas IV-VIII. Swe kandydatury wystosowały cztery uczennice: Agata Domaros z klasy 8 a, Wiktoria Klarecka oraz Zuzanna Białk z klasy 8 b, a także Anna Klinkosz reprezentująca klasę 7 b. Dziewczyny zaprezentowały swe pomysły w postaci plakatów wyborczych, które można podziwiać na górnym holu starego skrzydła szkoły. Kandydatkom gratulujemy postawy obywatelskiej oraz chęci do aktywnego współtworzenia naszej społeczności, a pozostałych zachęcamy do wzięcia udziału w wyborach i przemyślanego oddania swego glosu.
Od września do naszej szkoły uczęszczają czterolatki i pięciolatki. utworzono dla nich osobną grupę. Przedszkolaki noszą nazwę ,,Jeżyki”. Wychowawczynią grupy jest pani Katarzyna Melder. Opiekunką pani Ewa Drążkiewicz.
20 września w grupie przedszkolaków obchodzony był ,,Dzień Przedszkolaka’’. Z tej okazji zorganizowano dla dzieci mnóstwo atrakcji, konkursów i zabaw. Największa atrakcją okazały się zabawy taneczne.
19 września bieżącego roku, w czwartek, o godzinie 17.00, odbędzie się wywiadówka. Na zebraniu ogólnym przedstawione zostaną:
istotne dokumenty, m. in. Plan Pracy Szkoły, Program Wychowawczo-Profilaktyczny, Wewnętrzne Ocenianie,
zaproponowane będą warunki ubezpieczenia,
zostanie też dokonany wybór Rady Rodziców.
Dodatkowo odbędzie się spotkanie z panią Elwirą Lelental, emerytowaną komisarz do spraw zwalczania przestępczości narkotykowej, dotyczące przeciwdziałaniu narkomanii wśród młodzieży.
Akacja polegała na wymianie pocztówek pomiędzy uczniami szkół z całej Polski. Umieściliśmy na szkolnej gazetce dużą mapę Polski. Na mapie umieszczono zdjęcia prezentujące stolice wszystkich województw. Zawieszaliśmy obok niej pocztówki, które otrzymywaliśmy z innych szkół. Systematycznie umieszczaliśmy informacje o ciekawostkach przyrodniczych i historycznych różnych rejonów Polski. Na zajęciach wykorzystywaliśmy filmy, prezentacje i zdjęcia z różnych regionów Polski.
W ciekawy sposób poznawaliśmy zakątki Polski. Może te informacje przydadzą się niektórym podczas wakacyjnych wędrówek po Polsce.
Helena Górlikowska
Dziękujemy za pocztówki prezentujące naszą miejscowość i okolice pani Emilii Radomskiej i pani Gabrieli Litke.
Jak co roku uczniowie klas 0–III dokarmiali zwierzęta i ptaki podczas zimowych chłodów. Bardzo wielu uczniów brało udział w konkursie plastycznym pod patronatem Koła Łowieckiego Łabędź. Od wielu lat współpracujemy z myśliwymi i leśniczymi. Prowadzą dla nas warsztaty, pogadanki. Z okazji podsumowania konkursu plastycznego uczniowie klasy II a przygotowali przedstawienie pt : „Co słychać u zwierząt wiosną”
Organizatorami konkursu plastycznego „Mieszkańcy kaszubskich lasów” była Danuta Benka, Helena Górlikowska, Maria Lis.
Dziękujemy dzieciom za udział w konkursie , a sponsorom za atrakcyjne nagrody.